Vad är Rapidus?
|
Vi gör Rapidus
|
Prenumerera!
|
Startsida
|
Logga in och sök i arkivet
User name
Password
Glömt ditt lösenord?
Smakprov på nyhetsbrev
Rapidus arrangerar
Innovationsbaren
Rapidus frukostvärdar:
Välkommen till Högerkanten!
Sex miljoner utökar Venture Cup
6/10/2010 2:27:49 PM |
Permalink
|
Affärsplanstävlingen Venture Cup får sex miljoner kronor av regeringen. Pengarna är en del av en 20-miljonerssatsning på ett
program
för att främja innovationskraften bland personer i åldern 18-30 år. Programmet genomförs gemensamt av Vinnova och Tillväxtverket.
För Venture Cups del ska pengarna främst gå till att lansera verksamheten på fler högskolor och universitet runtom i landet.
- Vi kommer också att lyfta fram fler bra förebilder samt bredda vår marknadsföring genom sociala medier, säger Johan Rosendahl, regionchef för Venture Cup Syd.
Igår avgjordes Sverigefinalen i Venture Cup. Vann gjorde Tomologic från Stockholm, med ett optimeringssystem för beskärning av metall inom tillverkningsindustrin.
Nocturnal Vision
från Lund kom på tredje plats.
Glada pristagare på
finalen
i Venture Cup Syd tidigare i våras.
/Text och bild: Anders Frick
Name
Email address
Title
Message
No comments posted yet.
RAPIDUS. Box 4140, 203 12 Malmö. Besöksadress: Stora Nygatan 30. Tel: 040-30 17 90. Fax: 040-30 17 98. E-post:
rapidus@rapidus.se